System transportu taśmociągowego

Opublikowano: 20 maja, 2021

Autor: OmegaTech

Współczesne przedsiębiorstwo produkcyjne aby móc utrzymać się na rynku zaspokajając potrzeby klienta a jednocześnie czerpać z tego korzyści finansowe musi wspomagać się odpowiednimi narzędziami, pozwalającymi na odpowiednią wydajność, jakość oraz bezpieczeństwo. Podczas procesu produkcyjnego bardzo ważnym elementem jest transport surowców, półproduktów, materiałów bądź gotowych wyrobów, gdyż niejako łączy on wszystkie te etapy i dotyczy całego przebiegu- od początku do końca. Na szczęście dziś odbywa się to przy pomocy systemów automatycznego transportu, na który składają się przede wszystkim odpowiednio zaprojektowane i przygotowane przenośniki taśmowe ale także wszelkie sterowników współgrających z czujnikami, narzędziami pomiarowymi, elementami wykonawczymi zadane im czynności.

Wyjaśnień słów kilka

Choć systemy mechaniczne wykorzystywane są już od wielu lat w produkcji przenośników płytkowych, to ostatnimi czasy powstaje coraz więcej firm, które specjalizują się produkcją rozwiązań o różnorakich zastosowaniach i nowoczesnych technologiach. Ten wzrost szczególnie można zaobserwować w branży automatyki przemysłowej. Wszystko to podyktowane jest coraz większym zainteresowaniem przedsiębiorstw nowoczesnymi systemami automatyki.

Połączenie właściwie dobranych elementów mechanicznych z układem sterowania pozwala na stworzenie systemu mechatronicznego, poprzez który zadana czynność wykonuje się automatycznie, z minimalnym zaangażowaniem człowieka, które kończ się na uruchomieniu i ewentualnym sterowaniu.

Sercem systemów automatyki przemysłowej jest sterownik PLC. Ten zaś zapoczątkował dynamiczny rozwój wszelkich urządzeń pomiarowych, takich jak czujniki temperatury, ciśnienia, zbliżeniowe a także urządzenia badające kolor czy siłę.

Aby możliwe było stworzenie urządzenia transportującego, konieczne jest najpierw jego zaprojektowanie. Służą temu specjalne, profesjonalne programy, pozwalające na modelowanie poszczególnych części konstrukcji, składania ich w jedną całość, tworzenie rysunków i wizualizacji, przeprowadzanie symulacji czy analizy wytrzymałościowej. Wszystko to pozwala na dobór odpowiednich materiałów konstrukcyjnych tak, by powstały na bazie projektu produkt, spełniał wszystkie oczekiwania funkcjonalne oraz jakościowe.

System transportu taśmociągowego

 

Przenośniki taśmowe

Przenośnik taśmowy jest urządzeniem przemysłowym, którego zadaniem jest transportowanie różnorakich materiałów, mających zastosowanie w niemalże wszystkich gałęziach przemysłu. Przenośniki taśmowe mogą działać jako samodzielne urządzenia bądź po odpowiednim ich połączeniu i kompatybilności z innymi narzędziami, tworzą linię produkcyjną. Wspomnieliśmy już, że obecnie większość z nich jest w pełni zautomatyzowana, co pozwala na ograniczenie ludzkiej ingerencji oraz zminimalizowanie kosztów produkcji. Ponadto zwiększa się wydajność a wykonywane wyroby są dokładne i powtarzalne.

Przenośniki taśmowe napędzane są przeważnie silnikiem elektrycznym, którego moc dopasowana jest do danego urządzenia i wykonywanej pracy. Silnik napędza rolkę czynną, która z kolei napędza rolkę bierną przy pomocy taśmy. Rolki te fachowo nazywane są krążnikami, napędzanymi za pomocą bębnów napędowych. Prawidłowe napięcie taśmy zapewniają elementy napinające, takie jak wszelkiego rodzaju napinacze czy śruba rzymska. Większość przenośników posiada również obudowę, która zabezpiecza przed wypadnięciem z toru transportowane produkty i umożliwia montaż na niej dodatkowych elementów. Kolejnym ważnym elementem jest taśma, która pełni rolę nośnika. Niekiedy bywa ona wyposażona w zbieraki, które ułatwiają transport elementów drobnych pod dużym kątem. Ponadto przenośniki taśmowe zawierają różnorakie narzędzia pomiarowe, takie jak czujniki wagi i temperatury, sygnalizatory przeciążenia, wykrywacze metalu, czujniki odległościowe i inne. Całość umieszczona jest na solidnym stelażu, który w razie potrzeby częstego transportu taśmociągu, posiada również kółka.

Przenośniki taśmowe znajdują zastosowanie w niemal wszystkich gałęziach przemysłu, służąc do transportu zarówno materiałów lekkich, sypkich, pojedynczych, jak i ciężkich, bryłowatych oraz masowych.

Projekt przenośnika taśmowego z systemem segregacji

Utworzenie urządzenia transportującego poprzedzone jest licznymi konsultacjami, obliczeniami, założeniami. Podobnie jak przygotowanie samego projektu, który jest konieczny do stworzenia narzędzi, które będą idealnym rozwiązaniem dla danej branży i jednostkowej firmy- bo takie właśnie indywidualne i unikatowe rozwiązania stanowią dziś większość na rynku. Oczywiście są też dostępne standardowe rozwiązania, jednak ze względu na dużą różnorodność wytwarzanych produktów i oferowanych usług, w celu jak najlepszej odpowiedzi na potrzeby danej jednostki, konieczna jest personalizacja i optymalizacja urządzenia pod konkretne przedsiębiorstwo i oferowany przez niego towar.

System transportu taśmociągowego

Przygotowując projekt urządzenia niezbędne jest określenie zasady działania, przedstawienie założeń konstrukcyjnych, dobór odpowiednich podzespołów. Następnie wykonuje się projekt 3D, dzięki któremu możliwe jest obejrzenie a nawet „uruchomienie” urządzenia jeszcze przed jego wytworzeniem.

System transportu taśmociągowego jest obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem nowoczesnego przedsiębiorstwa, gdyż jest to skuteczny sposób na zwiększenie korzyści produkcyjnych a jednocześnie inwestycja, która szybko się zwraca.