Projektowanie instalacji rurowych

Opublikowano: 20 września, 2020

Autor: OmegaTech

Zajmujemy się projektowaniem oraz montażem całościowych, rurowych instalacji technologicznych ze stali nierdzewnej i kwasoodpornej dla przemysłu spożywczego, chemicznego, kosmetycznego, browarniczego i innych. Nasze usługi świadczymy kompleksowo- począwszy od rozmowy wstępnej, poprzez projekt, prefabrykację, montaż, po rozruch całej linii a także wszelkie doradztwo i serwis. Instalacje rurociągowe wykonujemy metodą prefabrykacji w zakładzie produkcyjnym, bądź na miejscu zlecenia. Są to rurociągi dla takich mediów jak: woda, gazy, ciecze, soki oraz przetworzone warzywa i owoce, produkty sypkie. Charakteryzują się niezmiernie dokładnym wykonaniem, przy użyciu najlepszych materiałów oraz precyzyjnych spawów.

Nowoczesne systemy rurociągowe umożliwiają bardzo szybki montaż, dodatkowo zapewniając długotrwałe, bezawaryjne i łatwe ich użytkowanie. Pozwala to na prędkie wznowienie produkcji, bez konieczności długich przestojów, co przekłada się na znaczne oszczędności zarówno czasu, jak i finansów. Ponadto nowe rozwiązania i innowacyjne podejście do tematu przyczyniają się do znacznej eliminacji problematycznych zdarzeń, które miały miejsce podczas tradycyjnego łączenia materiałów poprzez spawanie.

Projektowanie oraz tworzenie linii transportowych wraz z instalacjami rurowymi to niezwykle istotna część składowa, której wykonanie wymaga odpowiedniego przygotowania i składa się z kilku elementów, które pokrótce postaramy się przybliżyć.

Aby zaprojektować linie wraz z instalacją rurową należy rozpocząć od utworzenia, wspólnie z zamawiającym, roboczego szkicu projektowego. Rozmowa z technologami jest bardzo ważna, dlatego warto się do niej sumiennie przygotować, ponieważ ułatwi to w późniejszym czasie wykonanie projektu docelowego. Po przeniesieniu szkicu do programu oraz przekonwertowaniu go na projekt wektorowy, wysyłany jest on do klienta w postaci rzutów 3D oraz rzutów izometrycznych (daje on możliwość dokładnej analizy projektu, poprzez obrót zaprojektowanej instalacji i obejrzenie jej z każdej strony). Większość dostępnych programów, m.in. Autodesk Ineventor Professional, generuje tego typu rzuty. Dopiero po akceptacji projektu przez klienta generuje się go do plików PDF, tworząc w ten sposób pełną dokumentację linii technologicznej. W następnym kroku projekt odczytywany jest przez pracowników spawalni, po czym w  finalnym procesie następuję wykonanie oraz montaż zamówionej  instalacji rurowej.

Automatyka Przemysłowa  Rzeszów

Instalacja odbywa się na podstawie gotowego projektu, który zawiera w sobie przede wszystkim:

  • – inwentaryzację kompletnej linii w postaci pełnej dokumentacji, która składa się z projektu oraz wszelkiego rodzaju załączników zawierających wskazówki dla wykonawców, wykreowane wcześniej przez technologów;
  • projekt instalacji ze stali austenitycznej, która powszechnie nazywana jest kwasoodporną;
  • jeżeli są ku temu wskazania to określenie rodzaju instalacji jednopłaszczowej, dwupłaszczowej a niekiedy nawet trzypłaszczowej, które ogrzewa się gorącą wodą lub parą w izolacji- rozwiązania takie mają zastosowanie w niektórych gałęziach przemysłu, jak chociażby w fabryce czekolady;
  • wpięcie gotowego, nowego układu rurowego w istniejącą sieć;
  • projekt układów pompowych wraz z określeniem parametrów;
  • spawanie rurociągów wraz z konstrukcjami wsporczymi rurociągów;
  • wpięcie w instalacje urządzeń technologicznych;
  • jeżeli to konieczne- założenie izolacji zgodnych z wytycznymi w projekcie.