Krążniki do przenośników taśmowych – rodzaje i zastosowanie

Opublikowano: 20 maja, 2021

Autor: OmegaTech

Każde współczesne przedsiębiorstwo w dużej mierze opiera swoją produkcję na urządzeniach, dzięki którym znacznie zwiększa się wydajność a jednocześnie minimalizują ponoszone koszty. Są to linie produkcyjne, na których jednymi z najważniejszych urządzeń są przenośniki taśmowe. Te zaś nie mogłyby działać bez krążników. Jakie mają zastosowanie oraz jakie są ich rodzaje? O tym niniejszy artykuł.

Zastosowanie krążników

Krążniki, zwane także krążkami, rolkami do taśmociągów, wałkami obrotowymi, są jednymi z elementów w budowie przenośników taśmowych. To po nich przesuwają się transportowane przedmioty, podtrzymują na górze oraz na dole taśmę transportującą a także mogą służyć jako rolki do transporterów rolkowych oraz grawitacyjnych, umożliwiając transport materiałów zarówno sypkich, jak i bryłowych. 

Krążniki mają konstrukcję zaokrągloną, dzięki czemu mogą kręcić się wokół własnej osi, poruszane przez taśmę, której umożliwiają płynny ruch. Niektóre z nich mają także zadania dodatkowe, takie jak zmiana kierunku przemieszczania taśmy czy jej oczyszczanie. Wykonane są z najlepszej jakości materiałów i cechują się niezwykłą trwałością, dzięki czemu przystosowane są do trudnych warunków i ciągłej pracy. 

Typowy krążnik zbudowany jest z następujących elementów: oś, płaszcz (rura) stalowy lub z tworzywa sztucznego, piasty (oprawy łożyskowe), łożyska toczne, uszczelnienie, pokrywa zewnętrzna. 

Produkowane są różne rodzaje rolek o rozmaitych rozmiarach- zarówno w wersjach standardowych, jak również o nietypowych parametrach pod unikatowe maszyny. Tylko precyzyjne ich dopasowanie, wybór odpowiedniego rodzaju ze względu na zastosowanie oraz produkt najlepszej jakości sprawią, że zostanie osiągnięta dobra wydajność i bezawaryjne działanie przez lata.

Krążniki do przenośników taśmowych

Rodzaje krążników

Krążniki dzielone są ze względu na ich wygląd, budowę oraz zastosowanie. Oto najpopularniejsze rodzaje krążników:

Krążniki gładkie

Są to krążniki standardowe, najbardziej popularne i najczęściej wykorzystywane.  Znajdują zastosowanie przede wszystkim w przenośnikach transportujących produkty sypkie i w branżach gastronomicznych, budowlanych, energetycznych czy górniczych. Ich zadaniem jest ochrona taśmy, odpowiednie jej uformowanie oraz podtrzymanie.

Krążniki tarczowe

Występują także pod nazwą krążników kierunkowych, z czego drugie określenie bardziej nakreśla zadanie krążników tarczowych. Odpowiadają one bowiem za prawidłowe ukierunkowanie taśmy tak, by mogła zsunąć się z osi trasy przenośnika. Stosowane są więc w miejscach, w których taśma zakręca- krążniki ustawiają taśmę w odpowiednim kierunku.

Krążniki pierścieniowe

Są ro krążniki specyficzne ze względu na swoją trwałość, stosowane wszędzie tam, gdzie nie można wykorzystać krążników gładkich ze względu na nadmierne obciążenie wynikające z uderzania ładunku. Pierścieniowe gumy, którymi są pokryte, amortyzują spadający na taśmociąg ładunek, dzięki czemu nie dochodzi do jego uszkodzeń mechanicznych, na przykład podczas zsypu ze stacji przesypowej.

Krążniki girlandowe

Są to zazwyczaj krążniki gładkie, jednak połączone ze sobą w girlandę, tworząc pewien zestaw krążnikowy. Istnieje kilka metod łączenia krążników girlandowych w zestawy. Często są one stosowane w przemyśle energetycznym oraz górniczym.

Krążniki niestandardowe

Duża rozbieżność i zróżnicowanie we wszystkich gałęziach przemysłu sprawia, że czasami standardowe krążniki nie wystarczają. Konieczna jest wtedy realizacja narzędzi niestandardowych, odpowiadającym potrzebom klienta. Takie produkty wykonywane są według określonych parametrów, między innymi wielkości, wadze, budowie, materiałów z których zostały wykonane czy elementach dodatkowych.

Tylko prawidłowo dobrane elementy najwyższej jakości pozwolą producentom przenośników taśmowych  na wykonanie urządzeń spełniających wszelkie normy oraz działających na korzyść przedsiębiorstwa, w którym zostaną użyte- zarówno pod względem wydajności, łatwości działania, jak również funkcjonalności oraz opłacalności. Można by rzec, że krążniki do przenośników taśmowych są w pewnym sensie ich sercem, bez którego nie byłyby w stanie prawidłowo spełniać swoich zadań.