Jak działa i z czego składa się linia produkcyjna?

Opublikowano: 29 kwietnia, 2021

Autor: OmegaTech

Współczesne przedsiębiorstwo, aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, utrzymać się na rynku oraz czerpać zyski z produkcji potrzebuje odpowiedniego zaplecza technicznego. Jest nim nie co innego, jak linia produkcyjna, dzięki której możliwe jest zautomatyzowanie całego procesu przemysłowego i masa innych korzyści dla firmy. Czym jest, z jakich elementów może się składać, jak działa- te i inne informacje przybliżamy w niniejszym tekście.

Linia produkcyjna jest obecnie niezbędnym elementem każdego zakładu przemysłowego. Zwykle na co dzień nie zastanawiamy się nad tym, jak przebiega droga danego produktu, który trafia w nasze ręce. A tymczasem jest ona dość długa i bardzo złożona. Nad jednym, masowo wytwarzanym produktem, często pracuje wiele maszyn, urządzeń, robotów i całe linie produkcyjne. To dzięki nim poszczególne produkty na czas trafiają na sklepowe półki oraz mają przystępną cenę. Najważniejszą cechą linii produkcyjnych jest ich wszechstronność i uniwersalność, gdyż mogą być indywidualnie dostosowane do potrzeb danego produktu i procesu jego tworzenia. Budowa odpowiedniej linii produkcyjnej wymaga mnóstwa pracy całego zespołu specjalistów różnych dziedzin. Jeśli chciałbyś zastosować linię produkcyjną w swoim przedsiębiorstwie, ten artykuł jest dla Ciebie.

Linia produkcyjna – czym jest?

Linia produkcyjna to zespół odrębnych maszyn, urządzeń i innych elementów, z których każdy ma odrębny zakres czynności lecz są one ze sobą połączone w taki sposób, by razem tworzyć integralną całość. Każdy, powstający w procesie produkcyjnym produkt, musi kolejno przejść przez wszystkie, konieczne do jego wytworzenia punkty. A więc to, jak w ostateczności będzie wyglądać linia produkcyjna i z jakich elementów będzie się składać, zależne jest od specyfiki i parametrów danego produktu.

Istnieje kilka rodzajów linii produkcyjnych. Spośród nich można wyróżnić cztery główne i są nimi- linie produkcji ciągłej (produkcja odbywa się bez przerwy, na przykład rafinacja ropy); linie produkcji seryjnej i masowej (wytwarza się wiele identycznych bądź bardzo podobnych produktów, na przykład chipsy Lays); linie produkcji małoseryjnej (rodzaj wykorzystywany w rzemieślnictwie, do produkcji  w niewielkich ilościach, na przykład kosmetyki do twarzy); linie produkcji jednostkowej (do wytwarzania produktów unikalnych, na które występuje niewielkie zapotrzebowanie na rynku).

Projektowanie systemów automatyki przemysłowej

Profesjonalne linie produkcyjne – producent https://omegatech.pl/

Pierwsza linia produkcyjna była pomysłem Henrego Forda i powstała w fabryce jego samochodów. Znalazł on rozwiązanie, dzięki któremu poszczególni pracownicy – ustawieni w linii i wykonujący jedynie przydzielone im zadania, w odpowiednim czasie i kolejności- stali się bardziej wydajni i możliwa była o wiele szybsza produkcja aut.

Linie produkcyjne swoje zastosowanie współcześnie mają niemal w każdej branży, w szczególności spożywczej, maszynowej, motoryzacyjnej czy elektronicznej.

Cechy charakterystyczne linii produkcyjnej

Choć nie każda linia produkcyjna jest taka sama, to jednak każdą z nich charakteryzują te same, najważniejsze cechy. Przede wszystkim wszystkie elementy linii produkcyjnej, jak sama nazwa już na to wskazuje, są ułożone w linii, w logicznie następującej po sobie kolejności- najpierw wytwarzanie, później montaż a na końcu pakowanie czy etykietowanie. Po drugie, produkcja zaprogramowana jest tu w taki sposób, by częściowo bądź całościowo działała automatycznie. Dzięki temu minimalizuje się czynnik ludzki w produkcji, co jest szczególnie istotne w przypadku kontaktu z czynnikami niebezpiecznymi dla życia i zdrowia człowieka. To także bezpieczeństwo, dzięki zastosowaniu specjalnych elementów ochronnych w budowie linii. Po trzecie, każda powstała linia produkcyjna ma na celu maksymalną wydajność procesu produkcyjnego, wytwarzając możliwie jak najszybciej, zachowując powtarzalność i praktycznie bez ryzyka jakiegokolwiek błędu. I po czwarte, jest to jakość, nawet w przypadku produktów które wymagają niezwykłej precyzji bądź są mocno rozbudowane konstrukcyjnie.

Elementy linii produkcyjnej, czyli z czego się składa?

Nie jest możliwe jednoznaczne stwierdzenie z jakich elementów składa się linia produkcyjna, bowiem to zależne jest od poszczególnych parametrów zarówno samego przedsiębiorstwa, jak i wytwarzanych przez niego produktów. Natomiast można wyliczyć te, które mogą się na nią składać. Są to przede wszystkim wszelkiego typu:

 • taśmy;
 • podajniki,
 • przenośniki;
 • chwytaki;
 • separatory;
 • prowadnice;
 • mieszadła;
 • rozdrabniacze;
 • kontrolery;
 • ładowarki;
 • zbiorniki;
 • chłodnice;
 • kondycjonery;
 • przesiewacze;
 • sortery;
 • urządzenia pakujące;
 • urządzenia paletyzujące;
 • urządzenia etykietujące i wiele innych robotów, urządzeń, sprzętów czy narzędzi, dzięki którym powstać może dany produkt.

lnie produkcyjne lnie produkcyjne

 Jak działa linia produkcyjna?

Linia produkcyjna, aby sprawnie działała i spełniała swoje funkcje, musi być przede wszystkim właściwie zaprojektowana oraz rzetelnie wykonana. Ponadto musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość miejsca,  poszczególne działania muszą przebiegać w określonej kolejności, wszelkie elementy muszą ściśle odpowiadać na potrzeby procesu produkcyjnego a także być właściwie obsługiwana przez człowieka.

Gotowa linia produkcyjna pozwala na wykonywanie poszczególnych etapów produkcji danego produktu, gdzie każdy element przechodzi przez kolejne stanowisko, po czym jest transportowany do kolejnego. Obecnie rzadkością są tradycyjne linie produkcyjne, gdzie poszczególne elementy transportowane były ręcznie z punktu do punktu. Wyparły je automatyczne linie produkcji, gdzie wytwarzanie odbywa się w sposób automatyczny, zaprogramowany, a coraz częściej są to natomiast zrobotyzowane linie produkcyjne, wykorzystujące najnowsze technologicznie rozwiązania. Główną rolą człowieka w tym wszystkim jest teraz prawidłowe zaprogramowanie maszyn oraz ewentualnie ich uruchomienie bądź zatrzymanie.

Linia produkcyjna to ogromna szansa rozwoju dla każdego przedsiębiorstwa. Jej ogromną zaletą jest to, że można ją indywidualnie dopasować do potrzeb danej jednostki a także w przypadku konieczności w dowolny sposób rozbudować bądź przekształcić. Projektowanie oraz tworzenie linii produkcyjnych to niemałe wyzwanie zarówno dla przedsiębiorcy, jak i wykonawcy. Nic więc dziwnego, że niekiedy szczegóły dotyczące budowy oraz zasady działania linii są pilnie strzeżoną tajemnicą zakładu.