Automatyzacja i robotyzacja w procesach produkcyjnych

Opublikowano: 17 września, 2020

Autor: OmegaTech

XXI wiek to era automatyki i robotyki. Potrzeba automatyzacji wynika z nadmiernego zapotrzebowania społeczeństwa w przedmioty codziennego użytku. Ręce człowieka są nieporównywalnie mniej wydajne w porównaniu z maszyną, stąd też coraz częściej i chętniej zastępuje się je robotem w zakładach produkcyjnych. Maszyna bowiem nie bierze urlopu, funkcjonuje dzień i noc oraz może pracować w naprawdę trudnych warunkach. Ponadto raz poczyniona inwestycja, przynosi znaczne zyski, więc całość krótko mówiąc- się opłaca.

Trudno wyobrazić dziś sobie dobrze prosperującą, innowacyjną firmę bez zautomatyzowanych procesów produkcyjnych. By móc sprawnie funkcjonować na współczesnym rynku, konieczne są automatyzacje, w których rola człowieka ogranicza się do sterowania oraz kontrolowania maszyn, urządzeń i robotów, tworzących systemy produkcyjne, niezależnie od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej.

Automatyzacja produkcji

Automatyka nie zna granic

Podczas projektowania inteligentnych instalacji, jedynie co organiczna projektanta to jego wyobraźnia oraz wytyczne klienta. Szerokie spektrum producentów wytwarzających komponenty do automatyki sprawiło, że powstające układy logiczne mają coraz bardziej wyszukane zastosowanie. Niewątpliwie najważniejszym elementem każdej instalacji jest sterownik, nazywany sercem lub mózgiem układu. To dzięki niemu system nabiera życia a odpowiednio napisany program sprawi, że planowana automatyka zadziała w określony sposób. Sterownik ten to mikroprocesor, który można zakodować za pomocą komputera. Jest to wygodny sposób dla firm, które nie mogą umieścić centrali PC w danym miejscu na stałe, z uwagi na niską temperaturę, zapylenie czy też wysoką wilgotność powietrza w pomieszczeniu.

Odpowiedni projekt gwarancją sukcesu

Najważniejszą cechą instalacji automatycznych jest to, że nie jest to układ całkowicie zamknięty i ostateczny, więc dzięki dodaniu nowych komponentów oraz wprowadzeniu ich w algorytm programu, można łatwo i szybko rozbudować cały system w późniejszym czasie. Mimo to będzie on nadal w pełni funkcjonalny a całość zmian odbędzie się maksymalnie szybko. Można więc rzec, że instalacja taka ma postać otwartą i jest gotowa na wdrażanie indywidualnych zastosowań, wskazanych przez zamawiającego. Możliwości jest naprawdę sporo- przenośniki taśmowe, płytkowe, rolkowe, linie produkcyjne, transportery taśmowe, instalacje rurociągowe, całe systemy automatyki przemysłowej oraz inteligentne systemy transportowe, wszystko to przyczynia się do powodzenia produkcji w każdym przemyśle.

Koncepcja, odpowiedni dobór rozwiązań, szczegółowy projekt to kluczowe elementy, które realnie przekładają się na ostateczny sukces całego procesu produkcyjnego. Dlatego tak istotne jest poznanie „od podszewki” danego przedsiębiorstwa oraz wyczerpujące konsultacje obu stron- zamawiającego oraz wykonawcy, mające na celu przygotowanie projektu odpowiadającego potrzebom firmy.

Robot jako pomoc i gwarant bezpieczeństwa człowieka

Robot w instalacji automatycznej to poniekąd osobna instalacja automatyczna, która ma za zadanie odciążyć człowieka w procesach powtarzalnych. Roboty stają najczęściej na liniach produkcyjnych, sprzedaje się je jako urządzenia ogólnego zastosowania. Poprzez wdrożenie robota oraz jego adaptację na linii z pozostałymi urządzeniami systemu, staje się on ich komponentem. Dzięki zastosowaniu takiej możliwości człowiek staje się tylko dyrygentem całej linii, przez co nie jest narażony na niekorzystne czynniki oraz dochodzi do maksymalnego odciążenia pracownika- zarówno w zakresie fizycznym, jak i umysłowym.

Bardzo ważnym aspektem jest to w jaki sposób sterownik będzie komunikował się z człowiekiem. Należy pamiętać bowiem, że robot to nadal maszyna i trzeba mieć nad nią całkowitą kontrolę. Bez odpowiedniego odczytywania danych z linii, przypadki występowania awarii były by ogromne, zaś przestoje w dużych zakładach produkcyjnych to straty rzędu kilkudziesięciu tysięcy liczonych co godzinę. Aby zredukować ryzyko awarii, maszyna w przypadku awarii komunikuje się z kontrolerem za pomocą sygnalizatorów świetlnych lub poprzez monitor wyświetlający wszystkie dane o aktualnym stanie układu. Komunikacja w takim systemie prowadzona jest najczęściej za pomocą kabli Ethernet. System ten najprawdopodobniej nie zmieni się przez najbliższe lata, a sieć oparta na tego typu rozwiązaniach jest łatwa do konfiguracji, obsługi i łączenia z poszczególnymi komponentami.

Automatyzacja będzie powszechniejsza

Automatyzacja i robotyzacja w procesach produkcyjnych zdecydowanie nie osiągnęła jeszcze swego apogeum. To ta gałąź przemysłu, która prężnie się rozwija a z biegiem czasu będzie coraz powszechniejsza. Jest to podyktowane ogromnymi potrzebami człowieka oraz ogólnym konsumpcjonizmem. Ponadto jest to krok, który się opłaca. Choć jednorazowy koszt wdrożenia profesjonalnej automatyki w firmie jest stosunkowo duży, to jest to przedsięwzięcie, które szybko się zwróci. Prawdą jest, iż każdy robot zastępuje najczęściej kilkudziesięciu pracowników, przez co rynek pracy zapełnia się ludźmi wypartymi przez mechanicznych robotników. Jednak jest to jedyna z wad automatyzacji- zalety są zaś niezliczone, począwszy od powtarzalności, przez dokładność, aż po szybkość z jaką pracuje robot.

Można śmiało rzec, że automatyzacja i robotyzacja pełni w procesach produkcyjnych fundamentalną rolę i trudno byłoby szukać pomysłów, które w większym stopniu przyczynią się do osiągnięcia sukcesu przedsiębiorstwa. Jednak aby do tego doszło, konieczne jest zaufanie oraz powierzenie swojej firmy profesjonalistom w dziedzinie tworzenia systemów automatyki i robotyki przemysłowej.